Pranie tapicerki samochodowej na mokro, sucho czy myjką parową?

Pranie tapicerki samochodowej na mokro, sucho czy myjką parową?

Spędzając wiele godzin w samochodzie zdarza się coś zjeść czy napić i nieuniknione jest zabrudzenie tapicerki. Jak ją wyczyścić kiedy już do tego dojdzie? Czy lepiej będzie zrobić to na mokro czy na sucho? A może należy wybrać myjkę parową? Na moim blogu przedstawie wam skuteczne sposoby na wyczyszczenie tapicerki samochodowej.

Przydatne akcesoria do czyszczenia wnętrza samochodu

Do czyszczenia tapicerki samochodowej może wam się przydać:

  • myjka parowa
  • odkurzacz
  • szczotka na wiertarkę lub wkrętarkę
  • szczotka ręczna
  • ściereczki z mikrofibry
  • preparaty do czyszczenia i rękawiczki

Rodzaje tapicerki samochodowej

Wyróżniamy kilka rodzajów tapicerki samochodowej:

  1. z materiału tekstylnego-najczęściej stosowane
  2. z ekoskóry
  3. skórzane
  4. z alcantary-sztuczny odpowiednik zamszu

Sposób czyszczenia tapicerki oraz rodzaj środków czyszczących dobieramy do rodzaju tapicerki w naszym samochodzie.

Pranie tapicerki parą – ekologiczne i efektywne

Bardzo dobrym sposobem na usunięcie zabrudzeń z tapicerki jest użycie myjki parowej. Podłączamy myjkę do gniazdka (chyba że jest to wersja akumulatorowa), czekamy kilka sekund i można zacząć czyścić tapicerkę. Oczywiście trzeba pamiętać żeby najpierw dokładnie odkurzyć tapicerkę. Jeżeli nie posiadacie myjki parowej może warto przemyśleć jej zakup. Na pewno przyda się również w domu.

Czyszczenie tapicerki w samochodzie na sucho

Innym sposobem na czyszczenie tapicerki w samochodzie jest bonetowanie czyli czyszczenie na sucho. W ten sposób usuniemy zabrudzenia z wierzchniej warstwy materiału. Tą metodę należy wybrać tam gdzie użycie wody może spowodować uszkodzenie materiału czyli np na podsufitkach. Jeśli siedzenia nie są ze skóry lub ekoskóry można je czyścić na mokro. Przed bonetowaniem należy zaopatrzyć się w odpowiedni środek czyszczący. Odkurzamy tapicerkę i spryskujemy ją preparatem do czyszczenia. Później czyścimy obicie za pomocą szczotki ręcznej lub takiej nakładanej na wiertarkę. Resztki preparatu wraz z brudem zbieramy za pomocą ściereczki z mikrofibry lub odkurzacza.

Mycie tapicerki samochodowej z użyciem środków chemicznych

Decydując się na czyszczenie tapicerki środkami chemicznymi należy upewnić się jaka będzie pogoda w najbliższych dniach gdyż w niektórych przypadkach konieczne będzie użycie wody np: do spłukania preparatu. Przed użyciem środka piorącego trzeba przeczytać instrukcję producenta ponieważ nie które preparaty należy rozcieńczyć z wodą lub powierzchnię tapicerki przetrzeć mokrą szmatką. Bez względu na to jaki środek wybierzemy najlepiej czyścić tapicerkę przy pomocy miękkiej szczotki (ręcznej lub nakładanej na wiertarkę). Po wyschnięciu tapicerki koniecznie trzeba ją odkurzyć aby pozbyć się resztek preparatu i brudu.