Domowe sposoby na wyczyszczenie narożnika i kanapy

Domowe sposoby na wyczyszczenie narożnika i kanapy

Jak  wyczyścić narożnik i kanapę? Domowe sposoby czy  preparaty ze sklepu-co wybrać?

Posiadając meble tapicerowane takie jak fotel kanapa lub sofa często pojawia się problem jak je wyczyścić kiedy przypadkowo dojdzie do zabrudzenia. Wszystko jednak zależy od tego jaki rodzaj plamy pojawił się na tapicerce. Można wykorzystać domowe sposoby takie jak: mąka ziemniaczana, kwasek cytrynowy czy soda oczyszczona lub skorzystać z gotowych preparatów do czyszczenia mebli. Ostatnią opcją jest zatrudnienie profesjonalistów lecz wiąże się to z poniesieniem kosztów za wykonanie takiej usługi. W moim artykule podam kilka przykładów jak samemu wyczyścić tapicerkę na ulubionej kanapie czy fotelu.

Jak wyczyścić kanapę pokrytą tkaniną obiciową?

W czasie produkcji nowoczesnych kanap stosuje się tkaniny zabezpieczone odpowiednimi preparatami, które zapobiegają zabrudzeniom. Daje to możliwość łatwo i szybko wyczyścić obicie kanapy za pomocą wody i ściereczki. Najnowocześniejsze narożniki są wyposażone w obicie hydrofobowe czyli takie gdzie rozlana ciecz nie wchłonie się od razu w głąb tkaniny.

Czyszczenie kanap tych dużych czy tych małych zawsze zaczynamy od odkurzania tapicerki. Trzeba to zrobić za pomocą odpowiedniej końcówki odkurzacza aby dokładnie odkurzyć każdy zakamarek. To co odkurzacz nie zbierze do końca można usunąć za pomocą rolki do ubrań. Aby usunąć sierść zwierząt z kanapy wystarczy nałożyć gumowe rękawiczki i zamoczyć je w zimnej wodzie a później przetrzeć kanapę. Sierść łatwo się zbierze w wałki łatwe do usunięcia.

Właściwe czyszczenie kanapy

Aby wyczyścić kanapę domowymi sposobami należy ocenić jak mocno jest zabrudzona. Do odświeżenia tapicerki wystarczy woda wymieszana z odrobiną płynu do naczyń. Do większych zabrudzeń potrzebna będzie soda oczyszczona zmieszana z wodą i sokiem z cytryny. Przygotowujemy roztwór-2 litry ciepłej wody, 2 łyżeczki sody i sok z jednej cytryny. Później namaczamy w nim ściereczkę i przecieramy kanapę.

Plamy z herbaty i kawy oraz wina

Kanapę poplamioną herbatą lub kawą osuszamy papierowym ręcznikiem a następnie “zapieramy” wodą z mydłem lub płynem do naczyń. Plamy z czerwonego wina również osuszamy ręcznikiem papierowym, później zasypujemy solą lub sodą oczyszczoną i zostawiamy tak na kilka godzin.

Plamy po tłuszczu, krwi i owocach

Do takich plam zaleca się stosowanie mydełka odplamiającego. Innym sposobem jest posypanie plamy mąką ziemniaczaną, pozostawienie na kilkanaście minut a następnie odkurzenie tego miejsca. Później można przetrzeć to miejsce wilgotną ściereczką.

Czyszczenie kanapy pokrytej skórą lub ekoskórą

Teraz przedstawię sposoby jak wyczyścić kanapę pokrytą skórą lub ekoskórą. Z domowych sposobów dobrym pomysłem jest zastosowanie roztworu mydła i letniej wody. Po przetarciu kanapy takim roztworem można nanieść na skórę olej roślinny. Do czyszczenia takich kanap świetnie sprawdzą się nawilżane chusteczki dla dzieci.

Czyszczenie kanap za pomocą preparatów ze sklepu

Decydując się na czyszczenie kanap przy użyciu środków impregnujących lub czyszczących, które znajdziemy w sklepach należy pamiętać aby taki środek dobrać do rodzaju materiału z którego wykonana jest kanapa. Takie środki mogą być w postaci szamponu, pianki czy suchego sprayu. Skórzane kanapy lub z ekoskóry należy czyścić specjalnie do tego przeznaczonym mleczkiem, który nie uszkodzi materiału.

Pranie kanap – korzystamy z usług firm profesjonalnych

Jeżeli obawiamy się samodzielnie usunąć plamy z kanapy czy fotela warto skorzystać z usług profesjonalistów. Na rynku jest dużo takich firm, czasem dojazd do klienta jest bezpłatny. Należy pamiętać że cena takiej usługi jest zależna od rodzaju materiału z którego kanapa jest wykonana oraz rodzaju i wielkości mebla.

Każdy z nas chciałby mieć piękną, czystą kanapę w swoim salonie. Dlatego tak ważne jest aby usuwać plamy od razu gdy się pojawią. Wtedy szybciej i łatwiej je usuniemy.