Pranie Tapicerki Samochodowe – jak to zrobić samemu

Pranie Tapicerki Samochodowe – jak to zrobić samemu

Domowe sposoby na wypranie tapicerki samochodowej

Każdy posiadacz samochodu wie, że to jak wygląda tapicerka w naszym samochodzie świadczy o właścicielu auta. Jest ona nie jako naszą wizytówką. Musimy pamiętać o jej regularnym odświeżaniu i czyszczeniu aby zapobiec jej szybkiemu zniszczeniu oraz aby podróże samochodem były dla nas jak najbardziej komfortowe. Myślę, że każdemu z nas przyjemnie jedzie się w czystym , pachnącym autem niż w takim gdzie widać każde zabrudzenie lub plamę po rozlanym napoju. Tylko czy na pewno wiemy jak czyścić tapicerkę samochodową i jakich domowych środków można użyć? Czy pozostaje nam skorzystać z profesjonalnych usług w salonach czy myjniach, które zajmują się praniem tapicerek samochodowych? Na moim blogu dowiesz się jakie są znane domowe sposoby prania tapicerki. Być może wybierzesz dla siebie odpowiedni sposób na samodzielne czyszczenie wnętrza auta, co pozwoli ci zaoszczędzić pieniądze, które wydałbyś na profesjonalny serwis sprzątający auta.

Pranie tapicerki samochodowej w domu

Decydując się na pranie tapicerki w domu trzeba pamiętać, że jest to czasochłonne. Element który wyczyścisz na pewno będzie się bardzo wyróżniał od tych którymi dopiero zamierzasz się zająć. Jeżeli zabrudzenia są na wielu dużych powierzchniach czyszczenie każdego zajmie sporo czasu, a więc być może wtedy warto jest jednak rozważyć pomoc profesjonalnej ekipy od czyszczenia tapicerek. Oni zrobią to dużo szybciej. Fakt, wtedy trzeba ponieść odpowiednie koszty, ale wnętrze auta będzie suche i czyściutkie. Dla osób, które chcą jednak samodzielnie wyczyścić tapicerkę w swoim samochodzie mam kilka rad.

Czy warto czyścić tapicerkę samochodową sodą oczyszczoną?

Zdecydowałeś się, że sam podejmiesz się wyprania tapicerki swojego samochodu, ale nie wiesz jakich domowych środków możesz użyć? Jest wiele produktów spożywczych, których możesz użyć. Jednym z nich jest popularna soda oczyszczona.
Dlaczego o niej piszę? Wiesz dobrze, że możesz ją wykorzystać do prania firanek lub pościeli. Ma ona wszechstronne zastosowanie jak widać nie tylko w kuchni. Spokojnie możesz ją wykorzystać podczas prania tapicerki, gdyż redukuje ona kwaśny odczyn i pochłania wszelkie zapachy. Kolejną zaletą sody jest to że nie jest toksyczna, co jest wielkim plusem w porównaniu do różnego rodzaju środków chemicznych przeznaczonych do czyszczenia tapicerek. To że soda jest tania także wyróżnia ją wśród innych sposobów na czyszczenie nie tylko wnętrza samochodów. Soda oczyszczona jest delikatna i na pewno nie spowoduje odbarwienia materiału np: zamszu, a jednocześnie jest bardzo skuteczna.
Czy wiesz jak ją stosować podczas prania foteli w aucie? Najczęściej przy mniejszych zabrudzeniach wystarczy rozsypać ją na fotelach, pozostawić na kilka godzin a później po prostu odkurzyć. Do dokładniejszego wyczyszczenia foteli trzeba będzie skropić je wodą z sokiem z cytryny, co spowoduje również dezynfekcje materiału z różnych bakterii czy roztoczy.

Skórzana tapicerka samochodowa

Właściciele samochodów, które mają skórzaną tapicerkę często nie zdają sobie sprawy, że i taką tapicerkę można czyścić domowymi sposobami. Ważne jest jednak aby na początku sprawdzić jak skóra zareaguje na któryś z domowych sposobów na małym kawałku, najlepiej w mało widocznym miejscu. Warto zacząć od odkurzenia skórzanej tapicerki. Później zwilżoną danym środkiem szmatką przecieramy tapicerkę.
Jednym z bezpiecznych środków do prania skórzanych powierzchni w samochodach jest woda z octem. Należy pól szklanki octu zmieszać z litrem wody. Gdy już przetrzemy tapicerkę wodą z octem trzeba poczekać aż wyschnie by potem przetrzeć kolejny raz ściereczką nawilżoną olejkiem eukaliptusowym lub z drzewa herbacianego. Taką mieszanką można również czyścić skórzane kanapy w naszych domach.

Inne metody i środki prania tapicerek samochodowych

Przedstawiłem już sposoby z sodą oczyszczoną i octem, ale zapewniam że znajdą się inne środki do czyszczenia, które znajdziemy w swoich kuchniach czy łazienkach. Co to może być? Najskuteczniejszy pogromca plam, czyli kwasek cytrynowy. Świetnie daje radę np: z plamami po kawie czy sosach. Stosuje się do czyszczenia jego 5 lub 10 % roztwór. Jeżeli plama nadal jest bardzo widoczna można do tego roztworu dodać odrobinkę alkoholu czy też rozpuszczalnika. Gdyby jednak po zastosowaniu takiej mikstury plama nie zeszła, trzeba rozpuścić proszek do prania w ciepłej wodzie i w ten sposób reszta zabrudzenia zejdzie bez problemu.
A jak usunąć inne zabrudzenia z tapicerki samochodowej np: plamy po rozlanym winie? Najskuteczniejsze będzie połączenie wody z amoniakiem. Plamy z wosku czy kredek możesz usunąć odrobiną acetonu.

Zasady prania tapicerek domowymi sposobami

Przy domowym czyszczeniu tapicerek samochodowych nie tylko ważny jest środek czyszczący, ale również należy pamiętać o kilku zasadach związanych z praniem i czyszczeniem tapicerek. Bardzo ważne jest aby nie używać dużo siły podczas czyszczenia, lepiej postawić na precyzję. Dlaczego? Unikniemy wtedy tego że zamiast usunąć zabrudzenie wetrzemy je głębiej i będzie je trudniej usunąć. Pamiętajmy też, że plamy należy czyścić tylko w ich obrębie, a ruchy ręki kierujemy do środka, aby tych plam nie rozetrzeć.
Zwróćmy uwagę także aby nie doszło do przemoczenia tapicerki. Ściereczkę zamoczoną w danym środku należy jak najdokładniej wycisnąć aby płyn z niej ściekający nie dostał się w nadmiarze do środka foteli samochodowych. Po czyszczeniu samochodu w środku różnymi domowymi sposobami przewietrz samochód. Kiedy masz tapicerkę pokrytą materiałem welurowym możesz ją również wyszczotkować.

Co zrobić jeśli zabrudzenia nie schodzą?

Domowe sposoby do czyszczenia tapicerek samochodowych są świetne lecz nie zawsze w pełni skuteczne. Co można wtedy zrobić? Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystać z profesjonalnych środków przeznaczonych do prania tapicerek. Takie produkty będą w 100% skuteczne gdyż działają w nich składniki aktywne. Ale wybierając takie środki musimy pamiętać aby były one w pełni bezpieczne dla pasażerów np: dzieci lub osób starszych, którzy często z nami podróżują. Nie jesteś pewny czy taki środek będzie dla wszystkich bezpieczny? Zdecyduj się wtedy na skorzystanie z usług profesjonalnego salonu samochodowego zajmującego się czyszczeniem tapicerek. Efekt będzie długotrwały, a ty będziesz miał pewność że nie narażasz swojej rodziny na jakiekolwiek konsekwencje zdrowotne. Przeczytaj mój artykuł i sam zdecyduj co będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.